گوگل در حال فتح قله های جاسوسی


مدتی است گوگل نرم افزاری بر پایه اندروید به نام Google Allo با کارکردی شبیه تلگرام و واتس آپ روانه بازار کرده است. آنها با این برنامه اندرویدی قصد دارند تا پازل اطلاعاتی خود را تکمیل کرده و سیطره خود را بر شبکه های اجتماعی ارتقاء دهند.

گوگل بر تصرف ساختاری و نرم افزاری فضای مجازی اصرار عجیبی دارد. این شرکت تحت پروژه ای به نام "لون" با ارسال بالن هایی، اینترنت را به صورت رایگان برای نقاط دوردست تامین کرده است.

همچنین زمزمه هایی مبنی بر ارسال ماهواره هایی جهت پوشش اینترنت در تمام نقاط جهان با قیمت کم و سرعتی خیره کننده به گوش می رسد. 

اقدامات کلانی از طرف گوگل و امثال گوگل در بستر فضای مجازی در حال انجام است و هیچ یک از این شرکتها در این رقابت، حاضر به عقب ماندن از دیگری نیستند.


در کنار این مسائل، در کشور ما اهمیت فضای مجازی آنچنانکه باید، مورد توجه مسئولان ما نیست. با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری در چند سال اخیر، هنوز اقدام و حرکتی جدی توسط دولت مردان ما صورت نگرفته است.


بهترین مصداقی که می توانیم از اقدام دولت در این زمینه بیان کنیم، طراحی مرورگری بنام "ساینا" است که در آبان ماه 1392 عرضه شده است. اما متاسفانه با بررسی اولیه ی این مرورگر بسادگی متوجه می شویم که این همان نسخه ترجمه شده "فایرفاکس" است و برای بروزرسانی به وب سرویس Firefox متصل می شود!! حالا رابط کاربریِ (UI) ضعیف و زننده اش به کنار...


از سویی دیگر، استعدادهای زیادی در زمینه ی طراحی در کشور وجود دارد. پتانسیل های بسیار خوبی برای طراحی رابط های کاربری اندرویدی و شبکه های اجتماعی بر بستر وب وجود دارد. اما گویی دیواری بین متخصصان کامپیوتری و دولتی ها و صاحبان سرمایه کشیده شده است و این ظرفیتها دیده نمی شوند. گوئیا این بحث باید همچنان در پیچ و خم جلسات دولتی گرفتار باشد.


اگر از طراحان حرفه ای حمایت می شد و یا اگر یک دهم حقوق های نجومی حضرات را به این امر مهم اختصاص می دادند، الان سری داشتیم در میان سرها و چند شبکه اجتماعی قدرتمند ایرانی داشتیم..


به هر حال از دولتی که مسئولانش به جای ارائه گزارش به مردم، توئیت می گذارند؛ ریشیر می کنند و لایک فیس بوک و اینستا جمع میکنند بیشتر از این انتظار نمی رود.


#رسانه

#رسانه_بومی

#ساینا

#گوگل


منبع: http://dartakapoo.blog.ir